Proces ewolucji, jaki zachodzi w budownictwie polega na redukowaniu zakres operacji wykonywanych na placu budowy. Dokonuje się to poprzez stosowanie komponentów przygotowanych  w sposób  przemysłowy. W wyniku tej ewolucji niemal całkowicie zanikło np. wykonywanie na placu budowy pustaków czy zalewanie fundamentów wykonywanym na budowie betonem. 

Taka sama ewolucja  zachodzi również w dziedzinie konstrukcji dachowych z litego drewna. Do ich wytwarzania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pustaków, używa się specjalistycznych maszyn i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. 

Aby umożliwić fabryczne wykonywanie konstrukcji drewnianych stosowane są dwie podstawowe technologie;

1) Obróbka elementów na komputerowo sterowanych centrach ciesielskich

2) System łączenia tarcicy przez obustronne wprasowywanie w węzły płytki kolczastej

  W krajach Europy Zachodniej i Północnej, wciąż powszechne w Polsce wykonywanie więźby na placu budowy praktycznie przeszło już do historii. 

  Prefabrykacja-01
   
  Prefabrykacja-02
  Zakład wiązarów we Francji. Dziennie wykonuje się tu 20 kompletnych więźb. Na zdjęciu – magazyn surowca oraz komplet wiązarów przygotowany do transportu. Francja jest największym rynkiem płytek kolczastych w Europie.
  Wykonywane konstrukcji z litego drewna w fabryce ma cały szereg zalet:

  1) Czas montażu na budowie konstrukcji dachowej jest bardzo ograniczony (dom mieszkalny to 1-2 dni, duży obiekt rolniczy 2-4 dni).

  2) Produkcja przemysłowa gwarantuje dokładność wymiarów a co za tym idzie równe połacie dachowe.

  Prefabrykacja-03
   
  Prefabrykacja-04
   
  Prefabrykacja-05
  Wykonywanie więźby w fabryce gwarantuje idealnie równe połacie dachowe

  1) Dostawcy stosują wysokiej jakości materiał. Fabryki kontraktują tarcicę od stałych sprawdzonych dostawców a używany surowiec podlega kontroli i certyfikacji.

  2) Przy produkcji pracuje stały przeszkolony personel. Mają oni do dyspozycji specjalistyczne maszyny o bardzo dużej precyzji.

  3) Proces produkcji odbywa się na podstawie dokładnej dokumentacji warsztatowej.

  4) Konstrukcja ma zaprojektowane i obliczone wszystkie węzły. Realizacji nie pozostawia się uznaniu bardziej lub mniej doświadczonego cieśli.

  Prefabrykacja-06
   
  Prefabrykacja-07
  Produkcja konstrukcji drewnianych opiera się na precyzyjnej dokumentacji warsztatowej. Może ona być przesłana w formie pliku do maszyn 


  Zobacz filmy z montażu prefabrykowanej więźby wiązarowej:  *  Dom w Starogardzie Budynek mieszkalno-usługowy w Dąbrowie Górniczej.