Płytki kolczasta jest nowoczesnym elementem łączenia konstrukcji drewnianych. Jest to blacha stalowa (ocynkowana lub nierdzewna) z wytłoczonymi z, jednej strony kolcami. Po wciśnięciu płytki, za pomocą pras o dużym nacisku (od 18 do 50 ton) w drewniane elementy konstrukcji, łączy je ona na trwale

Płytki kolczaste-01
 
 
Płytki kolczaste-02
 
Połączenie płytką kolczastą 
  Prasowanie wiązara

Podstawową zaletą kolczastych płytek łącznikowych jest ich zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. W przeciwieństwie do stali, betonu i tworzyw sztucznych, łączenie elementów tarcicy w celu uzyskania ekonomicznych połączeń o dużej sile zawsze było problemem. Tarcica jako materiał konstrukcyjny ma znakomitą relację wytrzymałości do wagi. Jest łatwa do stosowania na placu budowy. Jednakże konstrukcje z tarcicy często nie mogły osiągnąć pełni możliwości jaki daje materiał z powodu relatywnie słabych połączeń.  

Płytki kolczaste-03
 
Płytki kolczaste-04
Płytki kolczaste pozwalają tworzyć wiązary do rozpiętości 30m bez podpory
  Ponieważ płytka łączy dowolnie dołożone do siebie elementy, z litego drewna powstają wiązary o różnych kształtach


Płytki łącznikowe MiTek działają w specyficzny sposób, równomiernie przejmując obciążenie z jednego elementu i przenosząc je poprzez łącznik na stykający się z nim drugi element. Ponieważ poprzez łączniki MiTek unika się koncentracji naprężeń, często występujących przy połączeniach gwoździowych i klejonych, w wielu przypadkach jest możliwe uzyskanie połączeń tak mocnych jak sama tarcica. W ten sposób, na projekt większy wpływ ma wytrzymałość samego materiału konstrukcyjnego - tarcicy, niż minimalnych jego odcinków odpowiednich do połączeń. Inną zaletą wynikająca ze sposobu działania płytek łącznikowych MiTek to fakt, że z uwagi na przenoszenie obciążenia przez wiele zintegrowanych kolców, na wytrzymałość nie wpływają w niekorzystny sposób małe miejscowe wady drewna. 

Płytki kolczaste-05

   
Płytki kolczaste-06
Płytka kolczasta o wymiarach 18cm x 19 cm zastępuje nakładkę drewnianą o rozmiarach 22cm x 80cm w którą należy wbić 50 gwoździ (po każdej stronie).